Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Absolwent
 

 Dominika Bettman

 
Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego SGH (dyplom magistra w roku 1995) oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie.
 
Od ponad 20 lat z Siemensem, tematycznie związana z finansami i dużymi projektami infrastrukturalnymi w energetyce i kolejnictwie. Od 2009 pełniła funkcję CFO, by w kwietniu 2018 objąć funkcję CEO na Polskę.
Ekonomistka z wykształcenia, humanistka z natury. Orędowniczka społecznej odpowiedzialności biznesu, aktywizacji kobiet (głównie w naukach i branżach technologicznych); propagatorka idei różnorodności i zarządzania włączającego.
Przedkłada czyny nad słowa, jest więc aktywnie obecna w gremiach i inicjatywach, których działania są zgodne z kanonem jej wartości. Np. przewodniczy Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jest członkinią zarządu Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz rady nadzorczej Eurobanku, a także wiceprezeską Stowarzyszenia Kongres Kobiet.
 
Wierzy w to, co robi, robi to, w co wierzy.
 

 Dajmy sobie czas

 
Co Panią inspiruje i/lub motywuje do działania?
 
Pracuję dla jednej firmy od wielu, wielu lat. Oczywiście w mojej karierze otarłam się niejednokrotnie o trudności, chwile zwątpienia. Ciągłe zmiany, rozwój mojej firmy nie dopuściły nigdy do nudy. Ale to konsekwentne pielęgnowanie strefy osobistej, prywatnej (zainteresowań, hobby, przyjaźni, podróży, czytania, relaksu itp.) pozwala mi uniknąć tzw. wypalenia zawodowego. I tego w moim życiu bardzo pilnuję – tej strefy tylko mojej, prywatnej. Mojej odskoczni niezwiązanej z pracą. Choć wraz z rozwojem kariery, przyznaję, coraz trudniej jest znaleźć na to czas i przestrzeń.
Ważne jest dla mnie również nie spoczywanie na laurach, ciągły rozwój. I tu wiatru w skrzydła dodaje mi mentoring. Mimo, iż od kilku lat jestem aktywną mentorką, nadal też korzystam z inspiracji innych jako mentee. Cenię te chwile wygospodarowane na rozmowy z osobami, które cenię i podziwiam. Inspirują mnie, pokazują nowe perspektywy, ale też uczą pewnej pokory, czym stymulują do ciągłego rozwoju.
 
Jak studia w SGH pomogły Pani w rozwoju kariery?
 
Od razu po studiach zaczęłam pracę dla Siemensa, gdzie krok po kroku obejmowałam coraz to bardziej odpowiedzialne stanowiska kierownicze, menedżerskie. Solidna wiedza bazowa oraz gotowość do ustawicznego rozwoju, ciągłego doskonalenia swoich kompetencji – to główne umiejętności, jakie dały mi studia. Nauczyłam się korzystać ze wszystkich zasobów mojej wiedzy – z czasem każde doświadczenie okazuje się bezcenne, bo kształtuje nas i przystosowuje do zmiennych realiów zawodowych. Elastyczność to hasło klucz.
Przez studia nabrałam też wiary we własne możliwości – dlatego, choć z natury jestem humanistką, odważnie zmierzyłam się w firmie z wyzwaniami finansowymi. I z czasem objęłam funkcję dyrektor finansowej, a potem prezeski całej spółki.
 
Jaką radę dałaby Pani studentom i studentkom SGH zainteresowanym rozwojem kariery w globalnej korporacji?
 
Dajmy sobie czas. Rozwój kariery powinien być procesem rozciągniętym w czasie – zdobywane osobiście doświadczenie jest bezcenne, wzmacnia zawodowy kręgosłup.
Jednak najważniejszy, według mnie, jest kręgosłup moralny – wartości, na których budujemy wszystko w naszym życiu, także zawodowym. Zauważmy, że współczesna rzeczywistość jest niezwykle dynamiczna, zmiana jest praktycznie jedyną przewidywalną „stałą” naszych czasów. Tylko stabilna baza w postaci wartości pozwala podążać wytyczoną ścieżką mimo zakłóceń, jakie wywołują zmiany (w praktycznie każdej dziedzinie życia). To właśnie moralność, poczucie odpowiedzialności, odróżnia ludzi od robotów. Więc, jakkolwiek górnolotnie to brzmi, to od nas zależy, w jakiej rzeczywistości przyjdzie żyć następnym pokoleniom. Nie zatracajmy więc szerokiego obrazka i dalekiego horyzontu.
 
Cenna lekcja, którą może się Pani podzielić ze studentami SGH (wynikająca z sukcesu, porażki lub innego doświadczenia).
 
Może zabrzmi to trochę jak banał, ale „wszystko jest w naszych głowach”. Moje doświadczenia życiowe, zawodowe, pokazują, że naprawdę najwięcej ograniczeń mamy w sobie. Odpowiednie nastawienie, „mindset”, jest podstawą sukcesu – a zarazem jedną z najtrudniejszych umiejętności.
I przede wszystkim świadomość, że nie musimy niczego nikomu udowadniać. Róbmy swoje – konsekwentnie, uczciwie, solidnie i odpowiedzialnie. To prowadzi do sukcesu. Powodzenia!
 
 
 
 

 Sylwetki naszych absolwentów

 
Bettman.jpg
Dominika Bettman - Prezeska zarządu, CEO spółki Siemens Polska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.