Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Absolwent
Jesteś tu: Absolwent > Polski > Ewa Dürr
 

 Ewa Dürr

 
Absolwentka Finansów i bankowości, Stosunków międzynarodowych i Business Administration (CEMS) w SGH (2006).
 

Swoją wiedzę pogłębiła, zdobywając tytuł MBA w Harvard Business School i uczestnicząc w kursach Machine Learning, Deep Learning AI, Special Relativity Theory w Stanford University.  

Profesjonalna skrzypaczka, która grę pierwszych skrzypiec w orkiestrze zamieniła na doradztwo strategiczne w zakresie sztucznej inteligencji. Przewodziła międzykulturowym projektom w Europie, Ameryce Łacińskiej, Azji, Australii i Afryce, pracując jako konsultant w Bain & Co., A.T.Kearney i Banku Światowym (Rwanda Development Board). Obecnie pracuje w Google jako Product Ops Lead Engineering for Cloud Artificial Intelligence, do niedawna w biurze w Monachium, a już wkrótce w siedzibie firmy w Kalifornii.  

W czasie wolnym wciąż grywa na skrzypcach, ale uprawia również wspinaczkę, startuje w maratonach (Londyn 2019, Paryż 2017, Berlin 2016, Nowy Jork 2015, Berlin 2014), jeździ na motocyklu. Niedawno zdobyła licencję pilota helikoptera (PPL (H)).
 
 

 Sukces można łatwo zdefiniować: „polega na tym, że wstajesz o jeden raz więcej niż upadasz”

 

Co Panią inspiruje/motywuje do działania?  

Moją główną motywację najlepiej wyraża słynny cytat Alberta Einsteina: „Nie mam żadnego szczególnego talentu. Cechuje mnie po prostu namiętna ciekawość”. Już od wczesnego dzieciństwa pasja uczenia się nowych rzeczy i przekształcania marzeń w rzeczywistość była siłą napędową w moim życiu. Niezależnie od tego, czy chodziło o grę na skrzypcach, docieranie do sedna spraw biznesowych w różnych regionach świata, budowanie modeli uczenia maszynowego, czy też naukę latania helikopterem. W rezultacie przeżyłam nie jedno, ale kilka żyć: jako muzyk w orkiestrze, jako konsultant ds. strategii w globalnej firmie konsultingowej w zakresie zarządzania, jako założyciel i przedsiębiorca w przedsiębiorstwie typu start-up oraz jako inżynier-informatyk zajmujący się sztuczną inteligencją i chmurą obliczeniową w firmie technologicznej zlokalizowanej w Dolinie Krzemowej. Moją największą nagrodą jest zmienianie naszego świata, co jest osiągalne, jeśli tylko nigdy nie przestaniemy próbować. 
 
W jaki sposób wiedza i kompetencje oraz kontakty zdobyte w czasie studiów w SGH przydały się Pani w zawodowej drodze?  

Jedyną rzeczą na świecie, która pozostaje stała, jest… zmiana – dotyczy to szczególnie technologii, dzięki której świat zmienia się jeszcze szybciej. Dla nas wszystkich ta szybkość zmian ma swoją cenę: z trudem nadążamy za ilością danych, informacji i potrzebą podejmowania nowych decyzji. Mocno wierzę, że umiejętność ciągłego uczenia się i dostosowywania się do nowych okoliczności jest najważniejszym kluczem do sukcesu – i jest to jedna z kluczowych umiejętności, które zdobyłam w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest rzeczą oczywistą, że wymaga nie tylko ciągłego uczenia się, ale także umiejętności testowania tradycyjnego myślenia i odrzucania istniejących przekonań, jeśli nie spełniają przyszłych wymagań. 
 

Kim są Pani mentorzy/mentorki i/lub postacie, które Panią inspirują? 

Ciężko mi wskazać tylko jedną osobę jako kluczowe źródło inspiracji. Zazwyczaj postrzegam ludzkość jako ogromne źródło inspiracji oraz jednostki jako osoby reprezentujące wzory do naśladowania w różnych aspektach życia. Nic więc dziwnego, że z całą pewnością mogłam wymienić Einsteina jako wzór do naśladowania pod względem ciekawości i poddania próbie tradycyjnego myślenia. Steve Jobs zakwalifikowałby się jako ktoś, kto z najwyższym zaangażowaniem urzeczywistnia swoje wizje. Ale mogę również wymienić jako wzór do naśladowania moich rodziców – za ich zaangażowanie w życie partnerskie i wzajemne oddanie oraz podręcznikowy przykład poświęcenia i cierpliwości dla wymagających dzieci (takich jak ja). Powinniśmy żyć razem w przeświadczeniu, że każdy z nas może i powinien być postrzegany jako wzór do naśladowania dla innych oraz powinniśmy porzucić myślenie, że jedynie „superbohaterowie” mogą być źródłem prawdziwej inspiracji.  

Cenna lekcja, którą może się Pani podzielić ze studentami SGH (wynikająca z sukcesu, porażki lub innego doświadczenia).  

Sukces można łatwo zdefiniować: „polega na tym, że wstajesz o jeden raz więcej niż upadasz”. Studenci – szczególnie na wczesnych etapach kariery – często boją się porażki. Z czasem dowiadujemy się, że brak porażek oznacza, że nigdy nie próbowaliśmy wyjść poza własną strefę komfortu lub osobiste ograniczenia. Często dzięki porażce uczymy się więcej i nabywamy więcej życiowych spostrzeżeń niż po osiągnięciu sukcesu. Tak więc, próbujcie dalej! 
 

Czy studia w SGH pomogły Pani w rozwoju kompetencji liderskich? W jaki sposób?  

Wspieranie rozwoju innych osób to motto mojego stylu przywództwa, którego nauczyłam się już na SGH. Bez względu na to, jak jesteśmy inteligentni, potrzebujemy zespołu i musimy znaleźć ludzi, którzy są dobrzy w określonych zadaniach – nie należy robić wszystkiego samemu. Wspierajmy innych, motywujmy ich, dajmy im przestrzeń do rozwoju, a korzyści przyjdą do nas same.  

Największy sukces:   

Prawdopodobnie nie spodziewaliście się tego, ale uważam, że moim największym osiągnięciem było znalezienie mojego partnera na całe życie (tj. mojego męża). Z czasem przekonujemy się, że wszystko inne (np. praca, pieniądze, status) jest często albo rzeczą losową, ważną jedynie tymczasowo lub ważniejszą dla innych niż dla samego siebie. Jedyną prawdziwą wartością w życiu jest nasz życiowy towarzysz i jesteśmy w stanie to docenić dopiero wtedy, gdy nam go zabraknie.  

Największe wyzwanie: 

Praca na czele firmy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Potężna technologia sztucznej inteligencji stawia równie ważne pytania dotyczące jej zastosowania i może mieć znaczący wpływ na społeczeństwo przez wiele lat. Jako lider w AI czuję się głęboko odpowiedzialna za ujarzmienie mocy AI i wykorzystanie jej do właściwych rzeczy. Aby w pełni wykorzystać tę technologię, musimy zaprojektować zasady, strukturę zarządzania, zapewnić uczciwość i przeciwdziałać stronniczości w AI. Odnosi się to do wynalazków historycznych, takich jak bomba atomowa, inżynieria genetyczna oraz innych tematów – ale staje się jeszcze ważniejsze, gdy zbliżamy się do systemów, które mogą potencjalnie zastąpić moc ludzkiego mózgu. 

Największe zaskoczenie:    

Im bardziej zagłębiasz się w naukę, a zwłaszcza w fizykę elementarną, tym bardziej zastanawiasz się, czy naprawdę podziwiasz otaczający cię świat. Nie wchodząc w szczegóły, nie można się bardziej zaskoczyć niż poprzez poznanie dziwnych zasad mechaniki kwantowej i ich często zadziwiającej sprzeczności z powszechną wiedzą i przekonaniami. Im więcej wiesz – tym bardziej uczysz się doceniać fakt, że tak naprawdę nic nie wiesz… 
 
 

 Sylwetki naszych absolwentów

 

Ewa Dürr - profesjonalna skrzypaczka, która karierę w orkiestrze zamieniła na doradztwo strategiczne w zakresie sztucznej inteligencji.