Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Absolwent
Jesteś tu: Absolwent > Polski > Ivan Shema
 

 Ivan Shema

 
Absolwent kierunku International Business w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (tytuł magistra zdobyty w roku 2017).

Dzięki stypendium przyznanym przez rząd Polski i Rwandy przyjechał do Polski w 2013 roku na studia informatyczne (Informatyka stosowana) o specjalizacji E-biznes na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Uzyskawszy tytuł licencjata kontynuował edukację w SGH.

W czasie studiów otworzył swoją działalność gospodarczą związaną z importem wysokiej jakości herbaty i kawy z Rwandy do Polski. Była to pierwsza firma w Polsce założona przez obywatela Rwandy wyłącznie w celu wypromowania produktów z tego kraju. Wiedząc także to, że Rwanda jest nazywana  krajem tysiąca wzgórz” nazwa firmy nie będzie dla nikogo zaskoczeniem: “1000 Hills Products” (Produkty Tysiąca Wzgórz). Firma ściśle współpracuje z plantacjami kawy, zakupuje od nich kawę, dokonuje wielu badań i weryfikacji jakości tej kawy, pakuje ją w opakowania eksportowe, a następnie wysyła ją do swojego oddziału w Polsce, który dodaje jej wartości. Firma działa w podobny sposób, jeśli chodzi o herbatę. Cztery lata po powstaniu firma rośnie i poszerza swoją ofertę. Obecnie znaleźć w niej można kolekcje specjalnych kaw i herbat dla klienta biznesowego, a także kolekcję premium. Obie kolekcje są certyfikowane w zakresie sprawiedliwego handlu (fair trade). Jesienią 2019 roku firma rozszerzy swoją ofertę o suszone owoce. Dodatkowo firma organizuje wyprawy do Rwandy w celu promowania tego kraju, jego środowiska naturalnego, a także możliwości współpracy biznesowej.

Poza działalnością gospodarczą Ivan pełnił także funkcję konsultanta-eksperta w trakcie powstawania filmu dokumentalnego „The Second Sunrise. Coffee and Rwanda”( Drugi wschód słońca. Kawa i Rwanda). Jego celem jest przedstawienie opowieści o Rwandzie z perspektywy historii kawy w tym kraju oraz o tym, jak kawa przyczyniła się do odrodzenia narodu po ludobójstwie z 1994 roku. Film produkcji Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, powstał przy współpracy z Open Eyes Economy Summit.

 
 

 Moją największą motywacją jest pragnienie wniesienia pozytywnego wkładu dla mojego kraju

 
Co Pana inspiruje/motywuje do działania?

Moją największą motywacją jest pragnienie wniesienia pozytywnego wkładu dla mojego kraju. Z myślą o tym podejmuję się większości rzeczy, które robię. 

Jaką radę dałby Pan studentom SGH zainteresowanym prowadzeniem własnej firmy?

Radziłbym im ciężko pracować (i efektywnie), żeby mogli się przekonać, że marzenia się spełniają. Powinni prosić o pomoc zawsze, gdy czują, że jej potrzebują i uczyć się w trakcie całego procesu, aż do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów.

Cenna lekcja, którą może się Pan podzielić ze studentami SGH (wynikająca z sukcesu, porażki lub innego doświadczenia).
 

Nie trzeba mieć całkowicie jasnej wizji biznesu, który chce się prowadzić. Wystarczy zacząć pracować nawet nad mglistym pomysłem jaki nam się pojawia. Pomysł skonkretyzuje się, gdy przyjdzie na to czas.

Największy sukces:

Moim największym sukcesem teraz jest zakończenie w terminie studiów przy jednoczesnym prowadzeniu firmy. Dla studentów zagranicznych to dwa razy trudniejsze.

Największe wyzwanie:

Wprowadzanie nowych produktów na rynek, który ich nie zna.

Największa niespodzianka:

W porównaniu z tym, co mówią inni, Polska okazała się być naprawdę dobrym miejscem dla mnie zarówno do studiowania (życia w Polsce jako student zagraniczny), jak i prowadzenia biznesu.
 
 
 

 Sylwetki naszych absolwentów

 
 
Ivan Shema - ​twórca firmy "1000 Hills Products" specjalizującej się w imporcie wysokiej jakości herbaty i kawy z Rwandy.