Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Absolwent
 

 Shkëlzen Macukulli

 
Absolwent studiów na kierunkach International Business i Stosunki międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (stopień magistra uzyskany w 2010 i 2011 r.).


Poszerzył wiedzę w tych obszarach kończąc studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest w trakcie przygotowywania pracy doktorskiej.

Jego kariera rozwijała się w dziadzienie dyplomacji. Zaczynał ją na praktykach studenckich w Biurze Pełnomocnika Przewodniczącego ds. Dialogu Międzynarodowego Rady Ministrów, następnie przez ponad sześć lat był Pierwszym Sekretarzem i Konsulem w Ambasadzie Republiki Albanii w Polsce. Od 2017 r. pełni funkcję Urzędnika ds. Azji Wschodniej w Ministerstwie dla Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Albanii.

W wolnym czasie uwielbia zgłębiać wiedzę na temat różnych kultur, realizować tłumaczenia polsko-albańskie oraz pływać.

 
 

 Budujcie trwałe relacje, szukajcie mentorstwa, uczcie się intensywnie

 
Co Pana inspiruje/motywuje do działania? 

Moją największą motywacją jest chęć pracy w dziedzinie dyplomacji, która obejmuje sztukę komunikacji w celu zbliżenia różnych narodów i ludności, promowania pokoju, współpracy i uznania różnych kultur. Każdego dnia widzę w tym nową okazję do odkrywania i zagłębiania się w to, jak konieczne jest budowanie mostów komunikacji i współpracy między nami. Miałem to szczęście, że zdobyłem doświadczenie w tej dziedzinie podczas pełnienia obowiązków w Ambasadzie Republiki Albanii w Warszawie. Przynależność do korpusu dyplomatycznego daje doskonałą okazję do promowania wartości, historii i kultury swojego kraju.  

Jaką radę dałby Pan studentom SGH zainteresowanym rozwojem międzynarodowej kariery w dyplomacji? 

Moje studia licencjackie w SGH, uczelni cieszącej się uznaniem międzynarodowym, były dla mnie pierwszym krokiem do odkrycia drogi do sukcesu w mojej karierze. Udało mi się skonkretyzować moją pasję do dyplomacji dzięki możliwościom, jakie oferowała mi ta uczelnia, poprzez bezpośrednie kontakty z wyższymi urzędnikami, konferencje czy staże studenckie. Życie studenckie w SGH jest doskonałą okazją do bycia aktywnym i tworzenia różnych sieci i kontaktów interpersonalnych, które dają nam możliwość rozwoju. Jeśli uważacie, że potraficie rozumieć różne kultury oraz budować mosty komunikacyjne, to SGH pomaga rozwinąć i urzeczywistnić tę pasję w dziedzinie stosunków międzynarodowych. 

Cenna lekcja, którą może się Pan podzielić ze studentami SGH (wynikająca z sukcesu, porażki lub innego doświadczenia).  

Zaangażujcie się całkowicie w życie studenckie! Budujcie trwałe relacje, szukajcie mentorstwa, uczcie się intensywnie i w pełni wykorzystujcie wszystkie zasoby oferowane przez SGH. 

Największy sukces: 

Jako student zdałem sobie sprawę, że aby osiągnąć sukces, nie wystarczy tylko czytanie książek lub determinacja. Te cechy doprowadzają nas tylko do pewnego stopnia, tak więc musimy odkryć sztukę uczenia się. Macie ścieżkę do odkrycia. Uczcie się na podstawie własnych doświadczeń, znajomych, kreatywności i porażek. Dzięki tym wysiłkom udało mi się odkryć moją pasję do dyplomacji, którą ćwiczyłem od kilku lat i która wzbogaciła moje CV o różnorodne i piękne doświadczenia, przez które przeszedłem. 

Największe wyzwanie: 

Największym wyzwaniem, przed którym stanąłem, było bycie studentem zagranicznym oraz zmiana środowiska. Lubię stawiać czoła wyzwaniom i bardzo dobrze sobie radziłem w nowym otoczeniu. Oczywiście nie ma wątpliwości, że jako student zagraniczny musisz zmierzyć się z ogromnymi trudnościami podczas studiów za granicą, ale korzyści przewyższają wyzwania i problemy. Dla mnie bycie studentem zagranicznym w SGH było ogromnym zaszczytem i zawsze bardzo cieszyła mnie możliwość konfrontowania swojej wiedzy z wiedzą innych studentów.

Największe zaskoczenie: 

Najbardziej zaskoczyło mnie to, jak obszernie i dogłębnie przedstawiono mi organizację dnia codziennego na etapie wdrożenia. Studiowanie w SGH było niepowtarzalnym doświadczeniem, ponieważ łączyło cechy naukowe z celami kariery. 

 
 

 sylwetki naszych absolwentów

 
Shkelzen M.jpg
Shkëlzen Macukulli  - Dyplomata, specjalista ds. Azji Wschodniej w Ministerstwie dla Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Albanii.